Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Türkiyenin İlk Ve Tek Kripto Madencilere Özel Forumu

4 X 3060Ti İçin Güç Kaynağı Önerisi

Y Çevrimdışı

ygtbrb

Mining Er
Üye
Arkadaşlar 4 adet 3060ti için güç kaynağı önerisi verebilirseniz sevinirim. Asgaride kaç watt olmalı ? Fiyat performans olarak piyasadaki en ideal güç kaynağı hangisidir ?

Ayrıca riserları beslerken psu dan gelen sata kablosunu mu kullanmak gerekir yoksa molex ile mi beslemek gerekir ?

Mekatronikçi Çevrimdışı

Mekatronikçi

Mining Onbaşı
Üye
İleride ekleme yapmayacaksanız. 1200w platinum bir psu yeterli olur. Platinum olmasına dikkat edin. Verim ne kadar yüksek olursa o kadar az kayıp olur ve o kadar elektrikten tasarruf etmiş olursunuz.

R Çevrimdışı

rodop

Mining Er
Üye
Arkadaşım riserları molex veya sata kablolarından kesinlikle beslemeyin.Bu kablolar düşük akım için öngörüldüğünden ince ve tek damardır .Riserleri PCI expres bağlantısından besleyin

Y Çevrimdışı

ygtbrb

Mining Er
Üye
Riser girişi 6 pin giriş ancak çıkışı sata çıkışı

Pci express bağlantısından kastınız nedir ?

R Çevrimdışı

rodop

Mining Er
Üye
Ekran kartlarını üsten beslediğin kablodur PCI expres. Riserini bilmiyorum kimisindde böyle giriş olmayabilir. Sizinki nasıldır foto atarsanız bakayım.

R Çevrimdışı

rodop

Mining Er
Üye
Riserlarda bu girişte 3 damar 12v sarı kablo ve 3 damar siya GND girişi bulunmakta
yani 3 damardan besleme alıyor böylece kablolarda ve soketlerde ısınma yanma olmuyor

Y Çevrimdışı

ygtbrb

Mining Er
Üye
Hocam psu corsair 750watt ve psumda 4 adet pci express çıkışı mevcut haliyle bu 4 çıkışları 4 adet 3060ti beslemek için kullanıyorum.

R Çevrimdışı

rodop

Mining Er
Üye
Senin bu PSU şuan için 4 adet kartını Eth kazımda işini görür sadece pcı expres çoklayıcı alacaksın yani 4 adet 8 çıkacak.
Örnek 1 adet kartına giden kablo 2 çokladın biri karta biri risere gidecek.
Şu an için kartlar eth da 145 maksimum wat çeker 4x145=580 70 w da anakart çeker 650W corsair kalitesi bunu kaldırır.
Yinede corsair PSU etiketini yine paylaşırsan sınırda olduğu için 12v akım değerlerine bakmakta fayda var

Y Çevrimdışı

ygtbrb

Mining Er
Üye
Hocam psu da şöyle bir sıkıntı var 4 kartı bağladığım zaman sistem kapanıyor kazımdan düşüyor ancak bi kartı söküp 3 kartla devam ettiğim zaman sorun yok o yüzden psu yetersiz geliyor gibime geliyor

Corsair Cx750 diye geçiyor 12 voltta 744 veriyor.

Mekatronikçi Çevrimdışı

Mekatronikçi

Mining Onbaşı
Üye
kardeşim al dediğim gibi 1200 w platinum bir psu başın ağrımasın sonra. kabloydu şuydu buydu amma uzattınız :)) psu da %20 en az yedek almakta fayda var bana göre.

R Çevrimdışı

rodop

Mining Er
Üye
Arkadaşın 3 kartını zaten kaldırıyormuş PSU. Sorun kalmaması güzelde her şey bedava değil ki Elinde olan 3 tanesini at 4 tane satın al
bunda mantık varmı.
Arkadaşım benim önerilerim elektronik bilgisi gereken işler.
Belliki 12 v amper değeri 4 kart için düşük kalıyor wat olarak uysada.
Eğer elektronikçi yoksa çevrende 1200w yerine 550-600watlı bir PSU alıp 2 er adet beslemek.Bu wattaki PSU lar baya ucuz
iki PSU birleştiren kartlar var hazır be bulup link atarım.Böylece hiç kimseye muhtaç kalmadan ve şlem yapmadan sistemine ilave edersin

R Çevrimdışı

rodop

Mining Er
Üye
Bu kartı alırsan 2 PSU birleştirirsin beraber çalışmak için: Verim yerine kaliteli PSU almak daha mantıklı. Sertifikalı olan ve olmayan arasında bütçeyi fazla etkileyecek durum yok 4 kartta.

Mekatronikçi Çevrimdışı

Mekatronikçi

Mining Onbaşı
Üye
Arkadaşın 3 kartını zaten kaldırıyormuş PSU. Sorun kalmaması güzelde her şey bedava değil ki Elinde olan 3 tanesini at 4 tane satın al
bunda mantık varmı.
Arkadaşım benim önerilerim elektronik bilgisi gereken işler.
Belliki 12 v amper değeri 4 kart için düşük kalıyor wat olarak uysada.
Eğer elektronikçi yoksa çevrende 1200w yerine 550-600watlı bir PSU alıp 2 er adet beslemek.Bu wattaki PSU lar baya ucuz
iki PSU birleştiren kartlar var hazır be bulup link atarım.Böylece hiç kimseye muhtaç kalmadan ve şlem yapmadan sistemine ilave edersin
Tartışmıyorum. Fikrinize de saygı duyuyorum. Ben olsam temiz 1200 w psu yu alırım. Diğer psu yu kullanmam ve satardım. 2 adet verimsiz psu ilave hemen hemen x2 elektrik kaybı. Kısa vade de karlı olabilir ama elektrik fiyatları düşünüldüğünde ileriye dönük her türlü amorti eder. Ama tabi şartlar, imkan kendi bilir. ortalama 250 w fazladan elektrik gitse. günlük x aylık = ortalama 250-300 tl kayıp. 1 yılda 2500-3000 tl 2 yıl sistemi kullansa 5000-6000 tl :)))

R Çevrimdışı

rodop

Mining Er
Üye
PSU seçerken en az 4 tane pcı-e çıkışı olnları tercih et ki 2 adet kart bağlayabilirsin

R Çevrimdışı

rodop

Mining Er
Üye
Tartışmıyorum. Fikrinize de saygı duyuyorum. Ben olsam temiz 1200 w psu yu alırım. Diğer psu yu kullanmam ve satardım. 2 adet verimsiz psu ilave hemen hemen x2 elektrik kaybı. Kısa vade de karlı olabilir ama elektrik fiyatları düşünüldüğünde ileriye dönük her türlü amorti eder. Ama tabi şartlar, imkan kendi bilir. ortalama 250 w fazladan elektrik gitse. günlük x aylık = ortalama 250-300 tl kayıp. 1 yılda 2500-3000 tl 2 yıl sistemi kullansa 5000-6000 tl :)))
Arkadaşım saygılar öneriniz güzel sorun olmasın hepimizin isteği fakat maliyeti görünce içim sızlıyor.
Malum kazanılması çok zor niye israf olsun ki derdim bu. Üzülüyor insan. 2 PSU her zaman avantaj biri bozulsa diğeri kullanılabilir anakartı beslemek için.Diğeride sadece riserler için 12 volt olarak kullanılabilir. Yani yedek PSU nuz olur.
Bu benim düşüncem ben böyle yapıyorum. Arkadaş da kendi tercihini yapacak son karar kendisinin
Yüksek güçler arızaya daya duyarlıdır.
Yanlış anlamsanız bu arada mesleğim elektronik ve bu PSU ları tamiri ile çok zaman harcamış biriyim.
Eğer İzmirde olan varsa iletişime geçerse yardımcı olabilirim
Herkese saygılar

Y Çevrimdışı

ygtbrb

Mining Er
Üye
Redrock 1650 watt 80+gold ikinci el - 2000 TL
Fsp 1000w 80+gold moduler sıfır - 2000 TL
Fsp 1200w 80+ platinum 7 aylık - 2500 TL

Sizce hangisi tercih edilir?

Mekatronikçi Çevrimdışı

Mekatronikçi

Mining Onbaşı
Üye
Arkadaşım saygılar öneriniz güzel sorun olmasın hepimizin isteği fakat maliyeti görünce içim sızlıyor.
Malum kazanılması çok zor niye israf olsun ki derdim bu. Üzülüyor insan. 2 PSU her zaman avantaj biri bozulsa diğeri kullanılabilir anakartı beslemek için.Diğeride sadece riserler için 12 volt olarak kullanılabilir. Yani yedek PSU nuz olur.
Bu benim düşüncem ben böyle yapıyorum. Arkadaş da kendi tercihini yapacak son karar kendisinin
Yüksek güçler arızaya daya duyarlıdır.
Yanlış anlamsanız bu arada mesleğim elektronik ve bu PSU ları tamiri ile çok zaman harcamış biriyim.
Eğer İzmirde olan varsa iletişime geçerse yardımcı olabilirim
Herkese saygılar
Saygılar hocam. Bende elektrik teknikeriyim. işin matematiğinden ve teknik boyutundan gidiyorum. Şu anda elimde 8 tane psu var. en az 2 yıllık psu.2 tanesin platinum. psu ya %80 den fazla yüklenmedikçe fabrikasyon bir sıkıntı yoksa hiç bişey olmaz. yedek mantığıyla giderseniz. Hepsi elektronik. o zaman 4 karta uygun bir anakart sistem daha kursun. 2 +2 şeklinde çalıştırsın. o daha mantıklı.

Y Çevrimdışı

ygtbrb

Mining Er
Üye
Karar verdim hocam 1200w platinum alıp pci e çoklayıcı ile hem kartları hem riseri besleyeceğim. Sata kesinlikle kullanmayacağım riser beslemesinde.

Sizin elinizde garantili sıfıra yakın bir psu var ise sizden de alabilirim. Ayrıca mevcut güç kaynağımda kablo yanmaları mevcut tamir edebilirseniz onu da gönderebilirim.

R Çevrimdışı

rodop

Mining Er
Üye
Karar verdim hocam 1200w platinum alıp pci e çoklayıcı ile hem kartları hem riseri besleyeceğim. Sata kesinlikle kullanmayacağım riser beslemesinde.

Sizin elinizde garantili sıfıra yakın bir psu var ise sizden de alabilirim. Ayrıca mevcut güç kaynağımda kablo yanmaları mevcut tamir edebilirseniz onu da gönderebilirim.
Anladım arkadaşım senin elindeki PSU da sorun olunca bu kararı almışsın.
Ben bu işi artık yapmıyorum emekli biriyim.Yaptıklarımı da kazanç için yapmıyorum.
Buralarda olsaydın yardımcı olurdum.
PSU alırken genelde internetten alıyoruz. Bronz gold platinyum watlar havada uçuşuyor.
Size verimlilikten çok PSU nun 12voltun Amper değeri önemlidir watı daha düşük olmasına rağmen 12v amperi daha yüksek olan var
Siz paylaşım yapan arkadaşın wat hesabına bakmayın gerçekleri yansıtmıyor yazdıkları.Güvenilir maralardan alın
12v - 70A gibi kısmına bakın aynı watta hangisi yüksekse onu alın tabi bu değerler markalılarda daha gerçekçi

Mekatronikçi Çevrimdışı

Mekatronikçi

Mining Onbaşı
Üye
Anladım arkadaşım senin elindeki PSU da sorun olunca bu kararı almışsın.
Ben bu işi artık yapmıyorum emekli biriyim.Yaptıklarımı da kazanç için yapmıyorum.
Buralarda olsaydın yardımcı olurdum.
PSU alırken genelde internetten alıyoruz. Bronz gold platinyum watlar havada uçuşuyor.
Size verimlilikten çok PSU nun 12voltun Amper değeri önemlidir watı daha düşük olmasına rağmen 12v amperi daha yüksek olan var
Siz paylaşım yapan arkadaşın wat hesabına bakmayın gerçekleri yansıtmıyor yazdıkları.Güvenilir maralardan alın
12v - 70A gibi kısmına bakın aynı watta hangisi yüksekse onu alın tabi bu değerler markalılarda daha gerçekçi
Hocam katılmıyorum diyebilirsiniz ama gerçekleri yansıtmıyor demek yanlış olur. Yaşınızdan dolayı hürmet ediyorum. Tartışmayı daha da uzatmıyorum. Bu konu benim için kapanmıştır.

R Çevrimdışı

rodop

Mining Er
Üye
Hocam katılmıyorum diyebilirsiniz ama gerçekleri yansıtmıyor demek yanlış olur. Yaşınızdan dolayı hürmet ediyorum. Tartışmayı daha da uzatmıyorum. Bu konu benim için kapanmıştır.
Arkadaşım ben sizin önerdiklerinizi almayın yorumum olmadı.Vrimlilik hakkında hesap da yapmadım siz yapmışsınız ve bakınca hesap biraz gerçekdışı olmuş onu belirtim.Topu topuna 650 w gibi bir değer alınacak.En düşük verimle en yüksek verim arasında en fazkla %10 fark olur o da belşrli şartlarda.Olduğunu varsayalım 650w tın %10 65w yapar. Bu hesapla ayda 47kw gibi bir değer çıkıyor o da 250-300 tl yapmmaz.Değer az tabide değil ama bir PSU markalı en yüksek verimlisi deyince çok yüksek fiyat oluyor.
Arkadaş elindeki PSU sorunlu olduğunu belirtmediği için sorunsuz varsayılarak daha az ilave ile sistemini güncelemesi daha uygun olabileceğini önerdim.
Ayriyeten 2 el PSU ben almak da mantıklı görmüyorum.

PSU ların verimliği tüm volt ve akımlarını kapsar. Riser kullanımında sadece 12 volt kısmını kullanır.Bunları düünerek hesap gerçek dışı geldi ve böyle yorum yazdım.Sonuçta sizi eleştirmek için yorum yapmadım.
Daha uygun kelime olabilirdi belki alınacağınızı düşünemedim.
Yanlış ifademden dolayı özür dilerim.
Önemli olan burada desteğe ihtiyacı olanlara yardımcı olmak
Saygılar

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar