Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Türkiyenin İlk Ve Tek Kripto Madencilere Özel Forumu

Amazon Ödemeleri Hakkında Genel Bilgi Kart Alacak Olanlar Okumalı

Admin Çevrimdışı

Admin

Mining Yüzbaşı
Yönetici
Executive
V.İ.P Üye
Katılım
27 Eylül 2021
Mesajlar
588
Çözümler
46
Tepkime puanı
293
Puanları
55
Konum
TR
Web sitesi
Öncelikle şunu açıklığa kavuşturalım; Ödeme işleminin 2 tarafı bulunuyor.


  1. Ödemenin istendiği para birimi. (Amazon'un talep ettiği para birimi)
  2. Ödemenin yapılacağı para birimi. (Bankanızın kabul ettiği ve sizden istediği para birimi)
İki tarafında para birimi aynı ise Amazon'da onayladığınız tutarı bankanızdan aynı tutarda ödersiniz.

1. ÖDEMENİN İSTENDİĞİ PARA BİRİMİ


Amazon üzerinden 2 türlü ödeme yöntemi talep edebilirsiniz;1.1. Kur çeviricisini kullanarak TL ile ödeme.


1.2. Alışveriş yaptığınız Amazon ülkesinin yerel para birimi ile ödeme. (Döviz ile ödeme)1.1. Kur Çeviricisini Kullanarak TL ile Ödeme Talep Etme


Amazon hesabınıza kaydettiğiniz kartın para biriminini belirlediğinizde, ödeme ekranında (eğer seçerseniz) yerel para biriminizde veya başka bir para biriminde ödeme yapma seçeneği çıkmaktadır. Kur çeviricisini kullandığınızda Amazon kendi kurlarını devreye sokar ve bankanızdan bu tutarı seçtiğiniz para biriminde tahsil etmeye çalışır.Örnek: Sipariş toplamı 312,45 USD ve banka kuru 7,74 USD olmasına rağmen Amazon kendi kurunu 7,83'den devreye sokarak toplam ödemeyi 2446,24 TL'ye sabitlemekte ve gün içerisindeki dalgalanmalara karşı kendini korumaktadır.


a14c8d_965b9ac4ce10439b9c006b4224e067f2~mv2.webpSize faydası ise TL cinsinden ödeyeceğiniz tutarı kesin olarak bilmenizdir. Bu şekilde ödeme yapıldığında Amazon, bankanızdan TL cinsinde ödeme talep eder. Herhangi başka bir ücret tarafınıza yansımaz. (Çıkabilecek problemlere en son değineceğim)
1.2. Amazon Ülkesine göre Döviz ile Ödeme Talep Etme


Amerika(.com) Amerikan Doları(USD)


İngiltere(.co.uk) İngiliz Sterlini(GBP)


Almanya (.de) Euro (EUR)


Fransa (.fr) Euro (EUR)


İtalya (.it) Euro (EUR)


İspanya (.es) Euro (EUR)


Japonya (.co.jp) Japon Yeni (JPY)


Bu şekilde ödeme yapmak istediğinizde ilgili tutar bankanızdan seçtiğiniz birimde talep edilir. Eğer bankanızda gerekli ayarlamaları yaptıysanız aynı para birimiyle ödeme yapabilirsiniz. Eğer yapmadıysanız talep edilen yabancı para birimi bankanızın politakalarına bağlı bir şekilde kartınızın para birimine (Büyük ihtimalle Türk Lirası) çevirilerek tarafınıza yansıtılır.


Örnek: Yapı Kredi Bankası sadece USD ve EUR cinsinde yabancı para taleplerini kabul etmektedir. EUR harici tüm para birimlerini USD'ye çevirerek kabul etmektedir. Bu bilgi için bankanızla görüşmeli veya internet sitelerini kontrol etmelisiniz.


2. ÖDEMENİN YAPILACAĞI PARA BİRİMİ (Kafaları en çok karıştıran kısım)

2.1. Kur Çeviricisi ile TL ÖdemeKur çeviricisini kullanarak TL cinsinde ödeme yapmak istediğinizde toplam tutar bankanızdan TL olarak talep edilir. Bankanıza gönderilen talep kabul edilirse sizden aynı tutarda TL ödemesi yapmanız beklenir. Kısacası alışverişinizi TL ile yapar Amazonda gördüğünüz tutarın kart limitinizden aynı şekilde düştüğünü görürsünüz.


Uyarı: Bazı bankalar ödeme isteyen kuruluşun yabancı olduğunu gördüğünde talep edilen para cinsi TL olsa bile yabancı para gibi davranmakta, komisyon veya kur çevrimine tabi tutmaktadır. (Örnek: Yapı Kredi)


(Bu durumda bankanızı arayarak TL cinsinde alışveriş yaptığınızı belirtip farkın tarafınıza ödenmesini talep edebilirsiniz. Daha önceden bu durumu yaşayan bir çok kişi aradaki farkı iade aldığını belirtmiştir)


2.2. Döviz ile Talep Edilen Harcamayı TL ile Ödeme


Kur çeviricisini kullanmadığınızda yaptığınız harcama, bankanızdan yabancı para birimi ile talep edilir. Tarafınıza yansayacak tutar bankanızın politikalarına bağlı olarak aşağıdaki şekilde işleme alınır.


Talep edilen para cinsi banka tarafından destekleniyorsa;


Harcama tutarı bankanıza iletilir.


Bankanızın politakasına göre TL'ye çevirilerek tarafınıza yansıtılır.


Talep edilen para cinsi banka tarafından desteklenmiyorsa;


Harcama tutarı kullandığınız kartın türüne göre Visa veya Mastercard tarafından, bankanızın kabul ettiği yabancı para birimine çevrilir.


Kendi politakasına göre bankanız tarafından TL'ye çevirilerek tarafınıza yansıtılır. (Çift çevrim işlemi yapılır)


Örnek: Amazon İngiltere'den bir ürün aldınız ve kur çeviricisini kullanmadınız. Amazon tarafından harcamanız İngiliz Sterlini(GBP) olarak Visa/Mastercard'a bildirilir. Burada bankanızın politikasına göre kabul ettiği bir birime çevrilir(USD) ve bankanız tarafından kabul edilir. TL ile ödeme yapılmak isteniyorsa bankanız USD'yi tekrar TL'ye çevirir.
2.3. Döviz ile Talep Edilen Harcamayı Döviz ile Ödeme (En çok tercih edilen ödeme yöntemi)
Bankacılıkta kayıpları önlemek için çevrim işlemleri bölünerek değil çarpılarak yapıldığından her çevrim işlemi(kim tarafından yapılırsa yapılsın) cebinizden çıkacak paranın miktarını arttırmaktadır.


Bu yüzden yurtdışı alışverişlerini döviz ile yapıp döviz ile ödemek en ekonomik yöntemdir.
Döviz ile ödeme yapabilmek için kredi kartınızın/hesabınızın döviz hesap özetini(döviz ekstresi) aktif hale getirmeniz gerekmektedir. (İnternet/Mobil şubeden veya çağrı merkezinden talep edebilirsiniz)
Yaptığınız harcamanın tutarı bankanızın desteklediği bir para biriminde ise döviz ekstrenize aynı tutarda yansıtılır. Kartınızın ana para birimi TL olacağı için limitinizden TL tutar düşülür ve limitiniz her gün banka kuruna bağlı şekilde değişir. (Artıp azalabilir) Ancak bankanızın sizden talep ettiği para birimi de yabancı para olduğu için ilgili tutarı ödediğinizde borç ortadan kalkar ve kurlara bağlı herhangi bir kayıp yaşamadan alışverişinizi tamamlarsınız.


Örnek: Amazon.com üzerinden USD olarak yaptığım bir alışveriş. Toplam tutar 388,85 USD. Döviz ekstrem açık olduğu için aynı tutarda yansımakta. Ancak kullanılabilir limitim 6500 TL'ye ayarlı olduğu halde provizyonda bekleyen işlem dolayısıyla kura bağlı değişmektedir. Harcama muhasebeleştirildiğinde ve ben 388,85 USD ödeme yaptığımda kura bağlı değişimler ortadan kalkacaktır.


a14c8d_ae6a541a05a14cc380d38f13f37f0c7c~mv2.webp
a14c8d_1a95a1a092874630953bf7c6be7d4bb1~mv2.webp
Bu şekilde hazırda duran döviziniz varsa direk ödeme yapabilirsiniz.

Alternatif olarak, alışverişi yaptığınız gün elinizdeki TL ile harcama tutarında döviz alarak hesapladığınız TL tutarı da ödeyebilirsiniz. Bu şekilde ödeme yapmak isterseniz amazonun provizyona yansıtma süresi, gece bankaların makas açması vb. kafanıza takılan tüm hesaplama/çevrim işlemlerine takılmadan kendi hesapladığınız TL tutarını ödersiniz.

Unutulmaması gereken TL ile döviz alınıp ödeme yapılacaksa Google'dan oradan buradan değil, dövizi alacağınız bankanın veya döviz bürosunun kurlarına göre hesap yapmalısınız.Ek Bilgi: Kur Çeviricisiyle İstediğiniz Para Birimine Çevrim Yapma


Kendi deneyimime göre anlatacağım; (Yapı Kredi; USD ve EUR kabul etmekte, Kartım Visa)


İngiltere üzerinden alışveriş yaparken Visa'nın GBP'yi hangi orada USD'ye çevireceğini tam hesaplayamadığım için ve Amazon'un kur çeviricisinin GBP/EUR kuru, borsaya göre neredeyse aynı olduğu için (ülkenin ekonomisi dengeli ise Amazon çok yakın bir kur veriyor) İngiltere alışverişimi EUR ile yaparak döviz ekstreme yansıttım.
a14c8d_7c0915bf7a944aeb825a0f9e7d91eaf3~mv2.webp
a14c8d_71777c4993ed4125801b1423096ecad7~mv2.webp
Yapı Kredi bankası USD ile birlikte EUR'da desteklediği için yine aynı tutar tarafıma yansıdı. (Hatta ödemesini de gerçekleştirdim)


Kur çeviricisini istediğiniz bir para birimine çevirbilmek için sepetinize herhangi bir ürün ekleyerek kart seçimi ekranına gelin.


1-Click payment açık ise direk son adıma atacağından ödeme yönetimini değiştir butonuna tıklayarak kart seçim adımına dönebilirsiniz. (Payment Method -> Change)


a14c8d_6e4dee59f79e4cc7b7846bff5d49d168~mv2.webp
Kart seçim adımında kartın para birimini değiştirdikten sonra, son adımdaki kur çeviriciside otomatik olarak o kura çevrim yapmaya başlayacaktır. Bu seçim yapılmadığı takdirde otomatik olarak adres bilginiz kaynaklı TL'ye çevirim yapmakta.
Bu ayar global bir ayar olup bir kartın para birimini değiştirdiğinizde, diğer amazon sitelerindeki aynı kartın da para birimi değişecektir. (Japonya hariç)


Tüm kartların para birimleri ayrıdır. Sadece ayarını yaptığınız kart için geçerlidir.
Dipnot 2: Tüm bu yazdıklarım tavsiye değil, bilgi niteliğindedir. Size en uygun yöntemi kendi araştırmanızı yaparak ve bankanızla görüşerek seçmeniz gerekmektedir. Birebir aynı şeyleri yapsanız dahil kart tipiniz, müşteri kısıtlamalarınız vb. nedenlerden dolayı aynı sonuçları alamayabilirsiniz. Kendimden verdiğim örneklerde geçen kartım/hesabım gold, platinium vb. özel tür değil standart karttır. Özel bir fırsattan/ayrıcalıktan yararlanmıyorum.
Dipnot 3: Yeterli araştırmayı kendi yapmadan sadece burada yazdıklarımı okuyarak yapacağınız işlemlerde maddi ve manevi oluşabilecek her türlü kazanç ve kayıp tarafınıza aittir. Üstte belirttiğim gibi tavsiye/yönlendirme değil bilgi niteliğindedir.
Alıntıdır.
 

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar