Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Türkiyenin İlk Ve Tek Kripto Madencilere Özel Forumu

Eth Veri Kullanılabilirliği Nedir?

Admin Çevrimdışı

Admin

Mining Yüzbaşı
Yönetici
Executive
V.İ.P Üye
Katılım
27 Eylül 2021
Mesajlar
591
Çözümler
46
Tepkime puanı
293
Puanları
55
Konum
TR
Web sitesi

Veri kullanılabilirliği” nedir ve neden şu anda Ethereum'un geliştirme ekibi için en büyük önceliktir?

Veri kullanılabilirliği'nin ne olduğunu açıklamak için öncelikle Ethereum düğümlerinden ve verileri nasıl ve nerede sakladıklarından bahsetmemiz gerekiyor.

Ethereum düğümleri nelerdir? (ETH Nodes)

1662055493552.png

Ethereum düğümleri, esasen, tüm Ethereum blok zincirinde gerçekleşen her bir etkinliğin eksiksiz ve kapsamlı bir kaydını tutan bir grup bilgisayardır ve ethereum'u verimsiz kılan büyük miktarda değerli ve pahalı alan ve işlem gücü kaplar.Buradaki ana sorun, depolanan bu verilerin çoğunun kullanılmaması ve büyük olasılıkla hiçbir zaman kullanılmayacak olmasıdır. Ancak yine de oradadır ve birleştirme-parçalama uygulandıktan sonra bile her zaman orada olacaktır.


Veri kullanılabilirliği nedir?
1662055232369.png

Veri kullanılabilirliği, işletim sistemi veya ağdan (Ethereum blok zinciri) veri depolama ve yalnızca gerekli verileri gereken zamanda sunma uygulamasıdır.

Örneklemek gerekirse ;

Diyelim ki bir bilgisayarda çalışıyorsunuz ama o bilgisayarda depolanan çok fazla veri var ve bu da onu çok yavaş ve performans açısından hantal hale getiriyor. Ayrıca tüm verilere aynı anda ihtiyacınızın olmadığının farkındasınız, fakat yine de bir gün ihtiyaç duymanız durumunda bu verileri saklamak istiyorsunuz.
Bu noktada gerçekleşen şey, söz konusu verileri belirlenmiş bir bilgisayarda veya sabit sürücüde depolamak ve yalnızca şu anda ihtiyacınız olan bilgileri çıkarmak, böylece üzerinde çalıştığınız bilgisayardaki yükün çoğunu hafifletirsiniz.


Şimdi bu süreç, blok zincirler ve üzerlerindeki milyarlarca dolarlık işlem ve varlık söz konusu olduğunda biraz daha karmaşık hale geliyor çünkü her zaman saklanan verilerin gerçekten orada olduğuna ve güvenli kaldığına dair ispatlanmış kanıtlar olmalıdır.L2'lerin konuya dahil olduğu yer burasıdır.

L2 nedir ?

1662055074911.png

L2 yani Katman 2, mevcut bir blok zinciri sisteminin üzerine inşa edilmiş ikincil bir çerçeve veya protokolü ifade eder . Bu protokollerin temel amacı, büyük kripto para ağlarının karşılaştığı işlem hızı ve ölçekleme zorluklarını çözmektir.L2'ler veri kullanılabilirliği konusunda nasıl yardımcı olabilir?

1662055343595.png

Birleştirme tamamen uygulandıktan ve Parçalama açıklandıktan sonra, L2'ler bilgileri işlemek için çok fazla ekstra verim/performans elde edecek ve daha hızlı kanıtlama süreleri elde edecek.
Daha önce de belirtildiği gibi, Ethereum işaret zincirinin kendisi ölçeklenebilir olmayacaktır. Bu sorumluluk tamamen, bazıları halihazırda veri kullanılabilirliğine odaklanan ölçeklendirme çözümleri üzerinde çalışan L2'lere aittir.

Polygon tarafından geliştirilene benzer ölçeklendirme çözümleri, Ethereum zincirindeki tüm büyük veri sayılarını depolar ve belirli bir anda yalnızca gerekli bilgileri sağlarken, yine de Ethereum veritabanının tüm derlemesinin bozulmamış ve tahrif edilmemiş olduğuna dair ispatlanabilir bir kanıt sunar. .Ethereum güvenli ve merkezi olmayan bir coin olarak kalmak istiyor, aynı zamanda ölçeklenebilirlik sorununu da çözmek istiyorsa, veri kullanılabilirliği ethereum geliştiricileri için ana odak noktası olmalıdır ve bu yüzden ethereum geliştiricileri için veri kullanılabilirliği çok önemlidir ve hala üstünde çalışmaya devam etmektedirler.
 
Son düzenleme:

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Benzer konular

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar