Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Türkiyenin İlk Ve Tek Kripto Madencilere Özel Forumu

Fan Kullanımı !!! Kartı Mı Feda Edelim Yoksa Fanı Mı?

Mekatronikçi Çevrimdışı

Mekatronikçi

Mining Onbaşı
Üye
Arkadaşlar Merhaba,
Mart ayından beri 3090 kartlar ile kazım yapıyorum. Aldığım ilk günden beri fanlar %100 kapasiteyle çalışıyor. Bu zamana kadar da nazar değmesin bir bozulma yada bir sıkıntı çıkmadı. Bazı arkadaşların rig fotoğraflarını takip ediyorum. Kart 60 derece sıcaklığa gelmiş. Hala fanı %50-60 larda kullanacağım diye kasıyor. Bu konuda uzman olan bir arkadaş varsa fanı %50 çalıştırmakla %100 çalıştırmak arasında fanın yapısı itibariyle ömrünü ve performansını etkileyen bir durum var mı? Etkileyen bir durum varsa bile uzun süre yüksek sıcaklık çalışıp düşük fan ayarlarında kartı eline almak mı daha iyi, yoksa yüksek fan ayarlarında kullanıp sadece fan bozulduğunda fanı değiştirip tekrardan yola devam etmek mi daha iyi?

Bu arada 3090 ile kazım yapan arkadaşlara tavsiyem vram sıcaklıklarını görmek için windowsta kazım yapmanızdır. Cpu sıcaklığı 35-40 olupta vramlerin 110 larda çalıştığına şahit oldum.

Çözüm
bu sorunun cevabı aslında çok basit

1. ortam ısısı
2.rig havalandırması
3.pwm yada dc fan desteği
4.termal macun durumu
5. guvenlı sıcaklık noktası

bu verdığim noktalarda bir problem yoksa fanların %100 derecede çalıştırımasının bir mantığı yok zaten ekran kartı fanları pwm/dc fanlar gibi 7/24 sürekli son devirde çalıştırılmaya müsait olan fan çeşitleri değiller.

bu durumda sıcaklığı güzel kontrol altına alıp kartın verdiği değerler mevcut overclock potansiyeli ve gerektiğinde windows'ta vram ısı testleri yapıldıktan sonra afterburner ile olası sıcaklık senaryolarını değerlendirip demostasyon yapıp not alıp hiveos yada simpleminingte bu senaryolara uygun overclock değerleri girip uygun mhs'ı alabilmek.

kart %75 falanda...
Sekoman Çevrimdışı

Sekoman

Mining Er
Üye
Fanlarınızı %100 performansla çalıştırmak fanların daha çabuk bozulmasına yol açar. Oto fanı deneyin derim.

Mekatronikçi Çevrimdışı

Mekatronikçi

Mining Onbaşı
Üye
Fanlarınızı %100 performansla çalıştırmak fanların daha çabuk bozulmasına yol açar. Oto fanı deneyin derim.
Hocam 3090 diyorum. Çok ısınıyor diyorum. Zaten köklüyorum diyorum. Oto fan olunca %100 çalıştırmaktan daha iyi mi soğutacak. Oto fana alıp uygulamanın insiyatifine bırakıp kartları zorlayayım. Arada ısınıp ısınıp reset mi atsın diyorsun :) Fanları %!00 performansta çalıştırmak tabiki de fanı bozabilir. Bununla ilgili teknik bir veri var mı? Atıyorum adamın birinin kocaman bir tesisi var. içinde 1000 tane kart var. Adam belki şu istatistiği veriyordur. 1000 kartın 900 ü %50 lerde çalıştı diğer 100 tanesi %100 de çalıştı. Fakat 900 tane karttan 20 tanesinde fan bozuldu diğer %100 çalışanda sadece 1 tane fan bozuldu. Tarzında bir bilgiye ihtiyacım var. Bendeki istatistiğe bakarsan 10 tane 3090 marttan beri %100 fan ile çalıştı bozulan yok. Diğer tarafta başkasında 20 tane rx 580 vardır %50 kapasiteyle çalıştırıp 2 tanesinin fanı bozulanda oldu. Umarım anlatabilmişimdir.

Admin Çevrimdışı

Admin

Mining Yüzbaşı
Yönetici
Executive
V.İ.P Üye
Web sitesi

1. ortam ısısı
2.rig havalandırması
4.termal macun durumu

bu verdığim noktalarda bir problem yoksa fanların %100 derecede çalıştırımasının bir mantığı yok zaten ekran kartı fanları pwm/dc fanlar gibi 7/24 sürekli son devirde çalıştırılmaya müsait olan fan çeşitleri değiller.

bu durumda sıcaklığı güzel kontrol altına alıp kartın verdiği değerler mevcut overclock potansiyeli ve gerektiğinde windows'ta vram ısı testleri yapıldıktan sonra afterburner ile olası sıcaklık senaryolarını değerlendirip demostasyon yapıp not alıp hiveos yada simpleminingte bu senaryolara uygun overclock değerleri girip uygun mhs'ı alabilmek.

kart %75 falanda çalıştığında düzgün ısı değerleri veriyorsa tutupta bunu %100'de çalışırmanın bir mantığı yok her aynı kart serisi de aynı ısı/mhs değerlerini verecek diye birşey yok.

Bu yazdıklarımı kontrol edip basit bir testle kartların tatlı noktasını ayarlayabilirsiniz.

Çözüm
Mekatronikçi Çevrimdışı

Mekatronikçi

Mining Onbaşı
Üye

1. ortam ısısı
2.rig havalandırması
4.termal macun durumu

kart %75 falanda çalıştığında düzgün ısı değerleri veriyorsa tutupta bunu %100'de çalışırmanın bir mantığı yok her aynı kart serisi de aynı ısı/mhs değerlerini verecek diye birşey yok.

Bu yazdıklarımı kontrol edip basit bir testle kartların tatlı noktasını ayarlayabilirsiniz.
Hocam teorik olarak çok güzel ve net açıklamışsınız ama pratikte rig in bulunduğu yeri kafamıza göre kırıp döküp revizyon yapabilecek bir durumu yok. Bu arada fanlar bozulduğu zaman direkt bilgisini vereceğim.

Benim değinmek istediğim diğer bir noktada kart 60 derecelerde çalışırken hala fanı %50-60 da kullananlara isyanım :D

Admin Çevrimdışı

Admin

Mining Yüzbaşı
Yönetici
Executive
V.İ.P Üye
Web sitesi
Hocam teorik olarak çok güzel ve net açıklamışsınız ama pratikte rig in bulunduğu yeri kafamıza göre kırıp döküp revizyon yapabilecek bir durumu yok. Bu arada fanlar bozulduğu zaman direkt bilgisini vereceğim.

Benim değinmek istediğim diğer bir noktada kart 60 derecelerde çalışırken hala fanı %50-60 da kullananlara isyanım :D
hocam pratik konusu artık kullanıcıya kalmış .Doğru yönlendirme yapabilmek açısından olayı detaylandırma gereksinimi duydum. Fakat yaşadığınız tecrübeler forumda bilgi kaynağı olarak kalacağından testlerinizi bekliyoruz tabiiki :)

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar