Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Türkiyenin İlk Ve Tek Kripto Madencilere Özel Forumu

Mining Rig Kurarken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

gtavcmcd Çevrimdışı

gtavcmcd

Mining Er
Üye

Merhaba değerli miningturkiye.org ailesi, bu yazımda mining rig kurarken yaptığım hatalara değineceğim yurtdışında yaşadığım halde bana çok para kaybettiren bu hataları düzeltme fırsatım oldu fakat Türkiye’de yaşayan birinin bunları bilmeden rig kurması ciddi para kayıplarına neden olabilileceği için bu yazımı kaleme alıyorum.

Doğru ana kart seçimi!

Değerli arkadaşlar rig kurarken amd motherboard ve gaming mother board almaktan kaçının msi marka amd gaming motherboard olan x570 model kart almıştım fakat bu kart 2 tane nividia kartı aynı anda okuyamıyor bu sorunun yalnızca bende olduğunu düşünmüştüm fakat bloglarda ve reddite gördüğüm kadarıyla bu kartlar herkeste aynı probleme yol açıyor bazen bu tür kartlar 4 kart sonrasını okumamakta doğrudan mining motherboard veya intel işlemcili motherboardlar veya Biostarın BTC ana kartlarını almanızı tavsiye ediyorum.

BTC PRO

Doğru riser seçimi!

Değerli arkadaşlar eğer rizer alacaksanız kesinlikle arkasında fotoğraftaki pinlerin olmasına dikkat ediniz aksi halde ekran kartınızı bilgisayar okumayabilir. ve kaliteli riser seçmeye özen gösteriniz.

IMG_7903.jpg

Doğru PSU (Power Supply Unit) Seçimi

Kurulumumuzun en önemli parçalarından birini oluşturan psu muzu alırken kesinlikle paradan kaçınmamalıyız! Mümkünse 80plus gold yazan yazan power supply lar tercih ediniz altın platinuma göre daha iyi bir iletken olduğu için daha iyi verim almakla kalmayıp daha uzun ömürlü psu almış olursunuz. Sarı kablolu ürünlerden kaçınınız bu ürünler genelde çinde üretildiğinden youtubede izlediğim birçok testi geçememekle birlikte uzun çalışan minerlara dayanamayıp erimekteler. Çin Malı ürünlerden kesinlikle KAÇININIZ! aksi takdirde öngörülemeyen maddi kayıplara neden olabilir. Mümkünse Evga veya Corsair Gibi gerçek power supplylar alınız! Aşağıda gösterdiğim mining power supplylardan kaçınınız!.

Power supplyınızın ekran kartları için yeterli olup olmadığını inceleyin veya araştırınız aksi halde power supply çok çabuk zarar görecektir!

90a73655-41de-424c-a018-0c2313bc706b.jpg

Warranty'li ürün almaya özen gösterin!

Warranty denilen şey yurt dışında ürün garantisi olarak geçer garantiden farkı warranty li ürünler teknik servis sizler için ücretsiz tamir ederken garantili ürünlerde belli bir miktar ücret keser. Genelde Ürün garantisini siz kartı satın aldığınız şirketten farkında olmadan satın alırsınız bazen ekstra ücretler ödersiniz fakat neredeyse her kart ZATEN WARRANTY İLE GELİR! size warranty yokmuş gibi garanty satarlar! Yurt dışından aldığınız neredeyse her kartın minimum 3 yıl warranty si vardır ve aldığınız ilk ay hangi markayı aldıysanız o markanın web sitesinden kaydettirmeniz gerekir. Aşşağıda örnek olarak aldığım gigabayt 3080 ti kartımı ücret ödemeden 4 yıl warrantyle kaydetmiş olduğumu gösterdim.

warranty.png

İkinci el GPU Almaktan kaçının!

Arkadaşlar kesinlikle ikinci el GPU almaktan kaçının ikinci el GPU lar yüksek sıcaklıklarda ve uzun vadede kullanılmış olabilir bu da gpu ömrünü kısaltır. Ödediğiniz paralar çıkmadan Gpu nuz bozulabilir. Ayrıca yukarıda belirttiğim gibi warranty kaydı da yapmanız mümkün olmayabilir buda tamir ederken ciddi para kayıplarına neden olabilir warranty durumlarda bozulan gpular tamir edilemeyecek durumdaysa servis tarafından size yenisi gönderilir! Ayrıca kullanılan GPU ların ne tür problemleri olduğunu satıcı söylemeyebilir gpu bozuk olup kendiliğinden reset atabilir veya sık sık durabilir.

Asla Riserlarınız için sata kabloları kullanmayın!

Redditte moderatörlerin durmadan yazdığı şu uyarıyı sizlerle paylaşmak isterim. ayrıca youtubede izlediğim neredeyse bütün videolarda Sata kaplolarını kullanmamanız gerektiğini söylüyor. ben elektronikçi değilim fakat anladığım kadarıyla sata kabloları pci kaplolarına göre daha az enerji iletiyor buda kabloların çabuk erimesine ve hatta bulunduğunuz binanın yanmasına bile neden olabilir! aşşağıda sata kablolarna dair teknik bilgileri paylaştım.

sata.png

Xg2wvF1.png

Benim aklıma gelenler şimdilik bu kadar dikkatimi çeken noktalar olursa burayı mutlaka güncelleyeceğim lütfen hatam varsa düzeltiniz ve sizlerde bizim dikkat etmemiz gereken noktaları yorumlarda belirtebilirsiniz. unutmayınız ki bilgi paylaştıkça çoğalır.

Admin Çevrimdışı

Admin

Mining Yüzbaşı
Yönetici
Executive
V.İ.P Üye
Web sitesi
Gayet yararlı ve bilgilendiri bir içerik.Konunuz sabitlendi.Emeğinize sağlık.

berkan07gs Çevrimdışı

berkan07gs

Mining Er
Üye
hocam emeğinize sağlık güzel konu olmuş bir yeri tam algılayamadım "80 plus gold alın demişsiniz orda altın platiniuma göre daha iyi bir iletken olduğu için diye devam etmişsiniz ya orda neden bahsediyosunuz ?

Admin Çevrimdışı

Admin

Mining Yüzbaşı
Yönetici
Executive
V.İ.P Üye
Web sitesi
hocam emeğinize sağlık güzel konu olmuş bir yeri tam algılayamadım "80 plus gold alın demişsiniz orda altın platiniuma göre daha iyi bir iletken olduğu için diye devam etmişsiniz ya orda neden bahsediyosunuz ?
verimlilik anlamında daha iyi demek istemiş sanırım.Arkadaşımız yurtdışından türkçesinde biraz farklılıklar olabilir. :)

omerkaya Çevrimdışı

omerkaya

Mining Er
Üye
Riserların çevirici kablosında sata girişi var ve bunu kullanıyorum. Sıklıkla kontrolde ediyorum ısınma var mı diye.
Kullanılmaması ısınmadan dolayı mıdır
Post automatically merged:

Merhaba değerli miningturkiye.org ailesi, bu yazımda mining rig kurarken yaptığım hatalara değineceğim yurtdışında yaşadığım halde bana çok para kaybettiren bu hataları düzeltme fırsatım oldu fakat Türkiye’de yaşayan birinin bunları bilmeden rig kurması ciddi para kayıplarına neden olabilileceği için bu yazımı kaleme alıyorum.

Doğru ana kart seçimi!

Değerli arkadaşlar rig kurarken amd motherboard ve gaming mother board almaktan kaçının msi marka amd gaming motherboard olan x570 model kart almıştım fakat bu kart 2 tane nividia kartı aynı anda okuyamıyor bu sorunun yalnızca bende olduğunu düşünmüştüm fakat bloglarda ve reddite gördüğüm kadarıyla bu kartlar herkeste aynı probleme yol açıyor bazen bu tür kartlar 4 kart sonrasını okumamakta doğrudan mining motherboard veya intel işlemcili motherboardlar veya Biostarın BTC ana kartlarını almanızı tavsiye ediyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 672

Doğru riser seçimi!

Değerli arkadaşlar eğer rizer alacaksanız kesinlikle arkasında fotoğraftaki pinlerin olmasına dikkat ediniz aksi halde ekran kartınızı bilgisayar okumayabilir. ve kaliteli riser seçmeye özen gösteriniz.

Ekli dosyayı görüntüle 671

Doğru PSU (Power Supply Unit) Seçimi

[COLOR=****]Kurulumumuzun en önemli parçalarından birini oluşturan psu muzu alırken kesinlikle paradan kaçınmamalıyız! Mümkünse 80plus gold yazan yazan power supply lar tercih ediniz altın platinuma göre daha iyi bir iletken olduğu için daha iyi verim almakla kalmayıp daha uzun ömürlü psu almış olursunuz. Sarı kablolu ürünlerden kaçınınız bu ürünler genelde çinde üretildiğinden youtubede izlediğim birçok testi geçememekle birlikte uzun çalışan minerlara dayanamayıp erimekteler. Çin Malı ürünlerden kesinlikle KAÇININIZ! aksi takdirde öngörülemeyen maddi kayıplara neden olabilir. Mümkünse Evga veya Corsair Gibi gerçek power supplylar alınız! Aşağıda gösterdiğim mining power supplylardan kaçınınız!.

Power supplyınızın ekran kartları için yeterli olup olmadığını inceleyin veya araştırınız aksi halde power supply çok çabuk zarar görecektir![/COLOR]

Ekli dosyayı görüntüle 675

Warranty'li ürün almaya özen gösterin!

Warranty denilen şey yurt dışında ürün garantisi olarak geçer garantiden farkı warranty li ürünler teknik servis sizler için ücretsiz tamir ederken garantili ürünlerde belli bir miktar ücret keser. Genelde Ürün garantisini siz kartı satın aldığınız şirketten farkında olmadan satın alırsınız bazen ekstra ücretler ödersiniz fakat neredeyse her kart ZATEN WARRANTY İLE GELİR! size warranty yokmuş gibi garanty satarlar! Yurt dışından aldığınız neredeyse her kartın minimum 3 yıl warranty si vardır ve aldığınız ilk ay hangi markayı aldıysanız o markanın web sitesinden kaydettirmeniz gerekir. Aşşağıda örnek olarak aldığım gigabayt 3080 ti kartımı ücret ödemeden 4 yıl warrantyle kaydetmiş olduğumu gösterdim.

Ekli dosyayı görüntüle 676

İkinci el GPU Almaktan kaçının!

[COLOR=****]Arkadaşlar kesinlikle ikinci el GPU almaktan kaçının ikinci el GPU lar yüksek sıcaklıklarda ve uzun vadede kullanılmış olabilir bu da gpu ömrünü kısaltır. Ödediğiniz paralar çıkmadan Gpu nuz bozulabilir. Ayrıca yukarıda belirttiğim gibi warranty kaydı da yapmanız mümkün olmayabilir buda tamir ederken ciddi para kayıplarına neden olabilir warranty durumlarda bozulan gpular tamir edilemeyecek durumdaysa servis tarafından size yenisi gönderilir! Ayrıca kullanılan GPU ların ne tür problemleri olduğunu satıcı söylemeyebilir gpu bozuk olup kendiliğinden reset atabilir veya sık sık durabilir.[/COLOR]

Asla Riserlarınız için sata kabloları kullanmayın!

[COLOR=****]Redditte moderatörlerin durmadan yazdığı şu uyarıyı sizlerle paylaşmak isterim. ayrıca youtubede izlediğim neredeyse bütün videolarda Sata kaplolarını kullanmamanız gerektiğini söylüyor. ben elektronikçi değilim fakat anladığım kadarıyla sata kabloları pci kaplolarına göre daha az enerji iletiyor buda kabloların çabuk erimesine ve hatta bulunduğunuz binanın yanmasına bile neden olabilir! aşşağıda sata kablolarna dair teknik bilgileri paylaştım.

Ekli dosyayı görüntüle 677[/COLOR]
Ekli dosyayı görüntüle 678

Benim aklıma gelenler şimdilik bu kadar dikkatimi çeken noktalar olursa burayı mutlaka güncelleyeceğim lütfen hatam varsa düzeltiniz ve sizlerde bizim dikkat etmemiz gereken noktaları yorumlarda belirtebilirsiniz. unutmayınız ki bilgi paylaştıkça çoğalır.
Riserların çevirici kablosında sata girişi var ve bunu kullanıyorum. Sıklıkla kontrolde ediyorum ısınma var mı diye.

gtavcmcd Çevrimdışı

gtavcmcd

Mining Er
Üye
Altın daha iyi bir iletken olduğu için elektiriği daha düzenli iletir buda power supply ve ekran kartlarınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlar bazı söylentilere göre düşük te olsa hashrate yi etkiliyormuş fakat ne derece doğru bilmiyorum önceden önlem almakta fayda var.
Post automatically merged:

Evet, ani ısınma ve erimeler olabilir. ayrıca daha az elektirik iletmesi ekran kartlarınızın zarar görmesine, başlangıçta anakartın okuyamamasına veya sağlıksız çalışmasına neden olabilir nvidianın rtx founder edition gibi ekran kartları ceya gigabaytın rtx serisi kartları yukardan iki girişli olup aşşağıdan daha fazla enerji çekmekte bu tür kartlar zarar görebilir.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar